۱۵:۵۳:۵۴ - شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دیدار مدیرحوزه علمیه بیجار با خانواده های شهدا
بنیاد شهید انقلاب اسلامی و تکریم مادران و همسران شهدا ** مقام معظم رهبری: «خداوند شهید شما را رحمت کند و ما را با این شهدا محشور بفرماید.» «سپاه، ارتش، بسیج، جهاد و دستگاه‌های دولتی باید یاد شهیدان را زنده بدارند و مفهوم شهادت، این مفهوم با عظمت و پر ارزش و بسیار مؤثر را […]

بنیاد شهید انقلاب اسلامی و تکریم مادران و همسران شهدا

** مقام معظم رهبری: «خداوند شهید شما را رحمت کند و ما را با این شهدا محشور بفرماید.» «سپاه، ارتش، بسیج، جهاد و دستگاه‌های دولتی باید یاد شهیدان را زنده بدارند و مفهوم شهادت، این مفهوم با عظمت و پر ارزش و بسیار مؤثر را در کشور ایران اسلامی، در میان ملت مبارز ایران احیا و حفظ کنند، اگرچه خون مطهر شهدای ما در سطح جهان بار دیگر این مفهوم را احیا کرد. آنچه مهم است حفظ راه شهداست، یعنی پاسداری از خون شهدا، این وظیفه اول ماست. در قبال شهدا همه موظفیم.
منبع:سایت توپ آغاج نیوز آدرس:http://toopaghajnews.blog.ir

بنیاد شهید در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸، به فرمان امام(ره) تأسیس شده و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری است و امور آن طبق مقررات و قوانین مربوط به نهادهای عمومی غیر دولتی و در چارچوب اساسنامه مصوبه و آیین‌نامه‌های مربوط زیر نظر رییس جمهور و نظارت عالیه مقام معظم رهبری اداره می‌شود. احیا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت‌طلبی، زنده نگهداشتن یاد شهیدان و حفظ آثار آنان، تجلیل و تکریم از خانواده‌های معظم شهیدان، جدیت در امور فرهنگی خانواده‌های شاهد، خوداتکایی و قانونمند کردن ارائه خدمات به آنان و بسیج امکانات نظام به‌منظور پراکندن عطر ملکوتی شهادت در جامعه، محور فعالیت‌های این نهاد مقدس است. البته سابقه اولیه این نهاد به دوران آغاز قیام امام(ره) به سال ۱۳۴۲ بازمی‌گردد. بعد از قیام خونین پانزده خرداد ۱۳۴۲ گروهی از روحانیون انقلابی و مبارز و افراد نیکوکار به دستور امام(ره) مأموریت یافتند تا به خانواده‌های شهدا رسیدگی کنند که این‌کار در طول سال‌های مقاومت و مبارزه ادامه یافت و در سال‌های ۱۳۵۶- ۵۷، دامنه وسیع پیدا کرد. بعد از پیروزی انقلاب، برای سامان دادن بیشتر به امور شهدا و خانواده‌های آنان، با فرمان امام(ره) بنیاد آغاز به کار کرد که با آغاز جنگ تحمیلی و بیشتر شدن تعداد شهیدان، وظیفه و تکلیف بنیاد شهید سنگین‌تر شد. **

*    فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌

ملت شریف ایران می‌داند که نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی مرهون فداکاری قشرهای مختلف ملت است که در صف اول باید شهدای انقلاب – رحمه الله علیهم – و کسانی را که در این‌راه معلول و آسیب‌دیده شده‌اند، محسوب داشت. لهذا باید رسیدگی کامل به خاندان شهدا و آسیب دیدگان و معلولین در این‌راه، چه در حال انقلاب و چه قبل و بعد از آن به نحو احسن و با مراعات احترام آنان بشود. ابتدا لازم است سازمانی با اجرای طرح‌های مفید آن، ملت و دولت انقلابی دین خود را در مقابل این گروه فداکار در راه انقلاب اسلامی ادا نماید.

ضمناً متذکر می‌شوم که اگر سازمان در موارد مرقومه به اشکالی برخورد نمود و یا از طرف بعضی متصدیان اهمالی شد، این‌جانب را مطلع نمایید تا در رفع آن به‌طور مقتضی عمل نمایم.

*    امنیت جامعه مرهون از خودگذشتگی مادران و همسران شهدا

استقلال، امنیت و آزادی نظام اسلامی مرهون از خودگذشتگی مادران و همسران شهدا است و همه باید برای حفظ این استقلال و امنیت تلاش کنیم.

مادران و همسران شهدا نقش اساسی در دوران دفاع مقدس داشته‌اند و امروز هم این نقش را به‌خوبی در جامعه ایفا می کنند.

پس از دوران دفاع مقدس و تقدیم هزاران شهید برای آبیاری درخت تنومند نظام اسلامی، امروز نقش برجسته مادران و همسران شهدا در پاسداری از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی برجسته است، چراکه این افراد ادامه دهنده راه شهدا محسوب می‌شوند.

در سال‌های اخیر و به پاس قدردانی از زحمات مادران و همسران شهدا، سالروز وفات حضرت ام‌البنین(س) به‌عنوان روز تکریم از مادران و همسران شهدا نامگذاری شده است.

به نظر می‌رسد به‌منظور نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت و تجلیل و الگوپذیری از ایثارگری زنان و مادران شهدا برگزاری چنین آئینی ضروری است چراکه قدردانی از این قشر، قدردانی از شهدا است.

مادران و همسران شهدا نقش تأثیرگذاری در نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه دارند و نباید زحمات این قشر دور از نگاه مسؤولان بماند.

با وجود چنین مادرانی، فرزندانی صالح تربیت شده و از جان خود برای حفظ خاک و ناموس گذشتند، استقلال، امنیت و آزادی نظام اسلامی مرهون از خودگذشتگی چنین اقشاری است. برخی مادران شهید در مقام همسری شهید نیز بوده و هر دو بار مسؤولیت را با خود به دوش‌ می‌کشند، این افراد با وجود این‌که همسر و فرزند خود را در دوران دفاع مقدس از دست داده‌اند، اما هنوز در نقش مادر و همسری تأثیرگذار ادامه دهنده راه پر رهرو شهدا هستند.

*    انتقال نقش مادران و همسران شهدا به نسل جدید جامعه‌

ضروری است در برنامه‌های روز تکریم از مقام مادران و همسران شهدا به‌گونه‌ای عمل شود تا گوشه‌ای از نقش بسیار مهم این قشر به نسل‌های آینده منتقل شود.

این روز، مناسب‌ترین روز برای تقدیر از مادران و همسران شهدا که با سالروز وفات بانوی فداکار اسلام حضرت ام‌البنین(س) همسر شهید و مادر چهار شهید گره خورده است.

حفظ آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی برای چنین خانواده‌هایی مهم است و باید از زحمات مادران گرانقدر شهدا که چشم و چراغ هدایت ملت هستند، قدردانی کرد.

گذشت و ایثار مادران و همسران شهدا از عزیزترین‌های خود موجب شد تا امنیت و آزادی برای کشور رقم بخورد.

*    تکریم خانواده شهدا و جانبازان وظیفه ذاتی مسؤولان‌

خانواده شهدا زینت و مایه مباهات جامعه هستند. خانواده‌های شهدا، جانبازان و آزادگان زینت و ولی نعمتان جامعه ما هستند و مردم به‌وجود این افراد افتخار و مباهات می‌کنند. تکریم و سپاسگزاری و دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران موجب آرامش می‌شود و از صبر و استقامت این افراد روحیه می‌گیریم. همه ما در قبال خانواده‌های شهدا و ایثارگران مسؤول هستیم. همه مسؤولان و خدمتگزاران به نظام وظیفه دارند از این افراد عیادت، دلجویی و تجلیل و این‌را برای خود یک افتخار بدانند.

*    ارزش خانواده شهدای مدافع حرم را حفظ کنیم‌

زمانی تقویت جبهه‌های دفاع مقدس بر همه تکلیف بود و بایستی نیازهای جبهه را تأمین می‌کردند و اعتقاد داشتند که هر فردی از یک روستا در جبهه‌های جنگ حضور یابد، کشور یا آن روستا را بیمه می‌کند و بنابراین هر خانواده‌ای که فرزند خود را در راه دفاع از اسلام و کیان کشور تقدیم کرده، در واقع مردم کل کشور را بیمه کرده است و اکنون که خطر داعش در خاورمیانه حس می‌شود، مدافعین حرم برای دفاع از حرم معصومین(ع) و جلوگیری از پیشروی این گروه تروریستی به مرزهای ایران، به سوریه و عراق اعزام می‌شوند و جانشان را تقدیم می‌کنند، نیاز است که مسؤولان با دیدی باز حامی این خانواده‌ها باشند و آن‌ها را در پیچ و خم زندگی به فراموشی نسپرند.

منبع:سایت توپ آغاج نیوز آدرس:http://toopaghajnews.blog.ir

تبليغات
http://hesbijar.ir/ http://hesbijar.ir/ http://hesbijar.ir/ http://hesbijar.ir/ تابناك وب تابناك وب